Azok a párok, akik közel ugyanannyit keresnek, nagyobb valószínűséggel maradnak együtt – állítja egy friss kutatás. Most akkor tényleg a pénzen múlik a párkapcsolat minősége?
Kár lenne tagadni, hogy egy párkapcsolatra igenis hatással van a pénz, ám Patrick Ishizuka, a Cornell Egyetem tudósa kutatásában újabb részletekkel gazdagította az erről szóló (meglehetősen bő) szakirodalmat.
A Demography magazinban megjelent cikkében azt vizsgálja, hogyan befolyásolhatja a pénz a párkapcsolatok állapotát. Úgy találta, „amint a párok elérnek egy bizonyos jövedelmi- és vagyonküszöböt, nagyobb eséllyel házasodnak meg”.
„Szeretnének egy házat, egy autót, és elég pénzt egy nagyobb esküvőre; illetve stabil munkahelyet és stabil jövedelmet akarnak” – hangsúlyozta a nyilvánvalót Patrick Ishizuka.
A kutató szerint a rosszabb anyagi helyzetben lévő párok nagyobb valószínűséggel válnak szét, annak ellenére, hogy a korábbi kutatások arra utaltak, hogy a kevésbé vagyonos párok értékesebbnek tartják a házasság intézményét.
„A házasság egyre inkább az olyan párok számára van fenntartva, akik magas gazdasági színvonalat tudnak elérni. Az 1960-as évek óta növekvő válási arányok a legkevésbé iskolázott rétegekben a legnagyobbak” – jegyezte meg Patrick Ishizuka.
Azonban nem a megkeresett pénz mennyisége az egyetlen fontos tényező a kölcsönös elkötelezettségük erejének megtartásához. Az egy háztartásban élő, hasonló jövedelmű párok nagyobb eséllyel maradnak együtt, mint azok, ahol túl nagy az eltérés a két fél bevételei között.
„Az egyenlőség elősegíti a stabilitást, azaz a férfiak és a nők gazdasági hozzájárulása közötti egyenlőség tarthatja együtt ezeket a párokat” – hívta fel a figyelmet a Cornell Egyetem tudósa.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: